Αναγνωστήριο-Βιβλιοθήκη

Γενικές Πληροφορίες > Το διδακτήριο

ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων στεγάζεται στον ισόγειο χώρο του σχολείου, σε μία άνετη και φωτεινή αίθουσα
των 80 τ.μ., η οποία, εξοπλισμένη με όλα τα απαραίτητα, λειτουργεί και ως ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΡΙΟ.

ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ πρωτίστως στους μαθητές του σχολείου, αλλά και στους διδάσκοντες, και σε κάθε ενδιαφερόμενο που θα αναζητούσε ίσως κάποια ειδική πληροφορία κυρίως στο χώρο της μουσικής. Λειτουργεί σε καθημερινή βάση, με πρόγραμμα που ανακοινώνεται στην αρχή κάθε σχολικού έτους. Δανειστική είναι μόνο για τους μαθητές και τους καθηγητές του σχολείου.
ΤΟ ΥΛΙΚΟ της περιλαμβάνει: 2.000 περίπου τόμους επιλεγμένων βιβλίων, ταξινομημένων με το διεθνές σύστημα Dewey (προσαρμοσμένο στην ελληνική πραγματικότητα και στην απλότητα που πρέπει να χαρακτηρίζει μια βιβλιοθήκη σχολείου). Εκπροσωπούνται όλες οι θεματικές κατηγορίες, τα περισσότερα ωστόσο βιβλία της ανήκουν στο χώρο της Λογοτεχνίας, της Ιστορίας και φυσικά της Μουσικής.

• Δισκοθήκη από CD, CD-ROM, DVD και Videos, με έμφαση στα CD μουσικής.
  • Διαφάνειες (slides), με θέματα Ιστορίας, Τέχνης και Επιστήμης.
  • Διδακτική Συλλογή: μικροτεχνουργήματα", σε πηλό και χρώμα, μαθητών και καθηγητών του σχολείου (κυρίως αντίγραφα αρχαίων αντικειμένων ή έργων τέχνης), ως μία "γέφυρα επικοινωνίας" με το πολιτισμικό μας παρελθόν.

Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ της ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ περιλαμβάνει δύο συστήματα Η/Υ (με δυνατότητα πρόσβασης στο διαδίκτυο), scanner, προβολέα διαφανειών, φωτορεαλιστικό εκτυπωτή και σύνδεση με το κεντρικό φωτοτυπικό μηχάνημα του σχολείου.
Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ της ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων είναι αποτέλεσμα συλλογικής προσπάθειας και αποτελεί παράδειγμα εθελοντισμού: Δημιουργήθηκε το 2003 από μαθητές της Γ' Γυμνασίου (με πρωτοβουλία του φιλόλογου Θανάση Τσουκνίδα, επί διευθύνσεως Παναγιώτη Καλαμπάκα), εμπλουτίστηκε με βιβλία που προσέφεραν σ' αυτή ο Σύλλογος Γονέων του Μουσικού Σχολείου (με πρωτοβουλία του καθηγητή Κώστα Κουτή, ως γραμματέα του), βιβλιοπωλεία της πόλης, διάφοροι φορείς (Τράπεζες, Υπουργεία, Ευγενίδειο Ίδρυμα, Κέντρο Πολιτισμού Κλιάφα, κ.ά.), καθηγητές και κυρίως μαθητές του σχολείου. Προσφορά μαθητών και καθηγητών του σχολείου αποτελεί και ολόκληρος ο υλικοτεχνικός της εξοπλισμός.
ΜΕ τη ΜΕΤΑΣΤΕΓΑΣΗ του Μουσικού Σχολείου στο νέο του διδακτήριο (Ιαν. 2008), ενσωματώθηκε στην κεντρική του Βιβλιοθήκη μεγάλο μέρος από τη Βιβλιοθήκη τού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (την οποία είχε επιμεληθεί επί συναπτά έτη η φιλόλογος Αμαλία Ηλιάδη). Σήμερα, με την άψογη συνεργασία Διεύθυνσης του σχολείου (διευθυντής: Βασίλειος Παπακώστας, υποδιευθυντές: Θεοφάνης Καρούτης και Βασιλική Λύτρα), του Συλλόγου Καθηγητών και των μαθητών του, η Βιβλιοθήκη συνεχίζει να εμπλουτίζεται σε υλικό και να βελτιώνει την οργάνωση και τη λειτουργία της.

ΔΟΜΗ & ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ
ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

YΠΕΥΘΥΝΟΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ-ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΡΙΟΥ:
Αθανάσιος Τσουκνίδας,
φιλόλογος

ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ:
Αναγνωστήριο: Μαρία Τσαρουχά, μουσικός
Μηχανοργάνωση: Χρήστος Κωστάκης, φυσικός / Νικολέττα Σούλα, Πληροφορικής
Οργάνωση Δισκοθήκης-Μουσικής βιβλιοθήκης: Μαρία Τσαρουχά, μουσικός

ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ:
Υπεύθυνοι δανεισμού: Κωνσταντίνα Αποστόλου, Κωνσταντίνα Πασσιά
Ταξινόμηση βιβλίων - Φροντίδα Αναγνωστηρίου: Ραφαέλα Παζαρά, Κωνσταντίνα Αποστόλου, Βάιος Κουκουλέτσος
Δημιουργικές δραστηριότητες: Θανάσης Μπαμπάνης, Ραφαέλα Παζαρά, Αστερία Μουστάκα, Θάλεια Νταφέκη.

(2012 -2013)