Πρόγραμμα μαθημάτων

Ωρολόγιο Πρόγραμμα Μαθημάτων Μουσικών Σχολείων

Τα διδασκόμενα μαθήματα χωρίζονται σε δύο κατηγορίες:
1. Στα μαθήματα
Γενικής Παιδείας.
Αυτά είναι τα ίδια μαθήματα που διδάσκονται, στις αντίστοιχες τάξεις των υπόλοιπων Γυμνασίων και Γενικών
Λυκείων.
2. Στα μαθήματα
Μουσικής Παιδείας.
Σ' αυτή την κατηγορία διδάσκονται:
α) Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική: Βυζαντινή - Δημοτικό τραγούδι.
β) Ευρωπαϊκή Μουσική (θεωρία και πράξη).
γ) Υποχρεωτικά Όργανα: Πιάνο για την Ευρωπαϊκή και Ταμπουράς για την Παραδοσιακή Μουσική.
δ) Όργανο Επιλογής: Πιάνο, Κιθάρα, Βιολί, Φλάουτο, Τσέλο, Ακορντεόν, Κανονάκι, Λαούτο, Ούτι, Κλαρίνο,
Πνευστά, Κρουστά, Μπουζούκι, Ηλεκτρικό Μπάσο, Σαξόφωνο κ.ά..
Επιπλέον διδάσκονται και μαθήματα
Αισθητικής Αγωγής (Ιστορία της Τέχνης, Θέατρο, Εικαστικά).
Η διδασκαλία τόσων μαθημάτων επιβαρύνει κάπως το πρόγραμμα και το ωράριο λειτουργίας του
Μουσικού
Σχολείου
. Έτσι το 9ωρο πρόγραμμα τελειώνει στις 3:10 μ.μ. Όμως τα παιδιά γευματίζουν δωρεάν στο Σχολείο με
έξοδα του Δημοσίου και
μεταφέρονται δωρεάν με λεωφορεία προς το Σχολείο και από το Σχολείο.

Εδώ θα βρείτε το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων των τάξεων Α', Β' και Γ' Μουσικών Γυμνασίων και Α', Β'
και Γ' Ενιαίων Μουσικών Λυκείων, όπως καθορίζεται από την υπουργική απόφαση υπ' αριθμ.πρωτ.
92987/Γ7(15-9-05).

Το ωρολόγιο πρόγραμμα των Α' Γυμνασίου και Α' Λυκείου έχει τροποποιηθεί σύμφωνα με την υπουργική απόφαση Αριθμ. 137506/Γ7 (30-9-13): «Μεταβατικό Ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων των τάξεων Α΄, Β΄ και Γ΄ Μουσικών Γυμνασίων και Α΄, Β΄ και Γ' Γενικών Μουσικών Λυκείων».

Επίσης σύμφωνα με την υπουργική απόφαση Αριθμ. 133752/Γ7 (5-9-14): «Μεταβατικό Ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων των τάξεων Α΄, Β΄ και Γ Μουσικών Γυμνασίων και Α΄, Β΄ και Γ΄ Γενικών Μουσικών Λυκείων» και άλλα θέματα.