Αθλητισμός_Ρατσισμός

Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες > Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες 2014-2015

1η Πανελλήνια Ημέρα σχολικού Αθλητισμού

Στις 10 Οκτωβρίου 2014, ημέρα Παρασκευή, διεξήχθησαν διάφορες μαθητικές δραστηριότητες στο σχολείο μας στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Αθλητισμού που είχε θεματικό άξονα: " Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι". Αρχικά στην αίθουσα εκδηλώσεων με την ευθύνη του δ/ντή, Παπακώστα Βασιλείου, και των καθηγητών Μπαλαμώτη Φανής και Αζέλη Αγαθοκλή προβλήθηκαν διάφορα βίντεο τα οποία σχετίζονταν με τον παραπάνω θεματικό άξονα και εμβόλιμα αναπτύχθηκε ένας γόνιμος διάλογος/προβληματισμός με τους μαθητές. Στη συνέχεια οι μαθητές χωρίστηκαν σε μεικτές ομάδες οι οποίες συμμετείχαν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες, όπως επιτραπέζια αντισφαίριση, μπάσκετ, βόλεϊ, ποδόσφαιρο κ.λπ. Τέλος όλοι οι μαθητές κλήθηκαν να καταγράψουν το τι αποκόμισαν από τις παραπάνω δραστηριότητες σε ένα φύλλο χαρτιού είτε με τη μορφή δοκιμίου, τραγουδιού, ποιήματος είτε με τη μορφή σχεδίου.