ΒραβείοΓαλλοφωνίας

1ο Βραβείο Πανελλήνιος διαγωνισμός Γαλλοφωνίας

Το Σχολείο μας συμμετείχε με μία καλλιτεχνική δημιουργία 12μελούς ομάδας μαθητών στο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας που διοργανώνεται κάθε χρόνο και στην Ελλάδα από τη Γαλλική Πρεσβεία σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών και Θεσσαλονίκης.

Πρόκειται για ένα διαγωνισμό που αφορά στη δημιουργία οποιουδήποτε προϊόντος στη γαλλική γλώσσα με βάση 10 συγκεκριμένες λέξεις. Στο φετινό διαγωνισμό οι μαθητές κλήθηκαν να δημιουργήσουν εμπνεόμενοι από την Οδύσσεια του Ομήρου και από τα γαλλόφωνα τραγούδια που περιέχονται στο CD « Heureux qui comme Ulysse…» (Ευτυχισμένος όποιος σαν τον Οδυσσέα…) που δημιουργήθηκε ειδικά για τον ελληνικό διαγωνισμό Γαλλοφωνίας, με την στήριξη του γαλλόφωνου τηλεοπτικού καναλιού TV5 Monde. Οι 10 λέξεις που χρησιμοποιήθηκαν είναι : a^me : ψυχή, autrement : διαφορετικά, caracte`re : χαρακτήρας, chez (chez moi) : σπίτι μου, confier : εμπιστεύομαι, histoire : ιστορία , naturel : φυσικός , penchant : κλίση, τάση ροπή, αδυναμία, songe : όνειρο, transports : μεταφορές, μετάβαση.

Οι μαθητές μας, με την παρότρυνση και το συντονισμό της καθηγήτριας Γαλλικών του Σχολείου μας, την κ. Ευαγγελία Σύρρου, μετά την απαραίτητη ευαισθητοποίηση, αποφάσισαν να δημιουργήσουν ένα τραγούδι και να το παρουσιάσουν με τη μορφή ενός βίντεο-κλιπ. Το τελικό προϊόν, με τίτλο «Heureux qui comme moi…» (Ευτυχισμένος όποιος σαν εμένα…), είναι αποτέλεσμα μίας συλλογικής δουλειάς που δημιουργήθηκε εξ’ολοκλήρου από τους μαθητές του Σχολείου μας. Τόσο η συγγραφή των στίχων όσο και η μουσική σύνθεση αλλά και η ενορχήστρωση και η βιντεοσκόπηση και η τεχνική επεξεργασία και το μοντάζ του βίντεο είναι έργο των μαθητών οι οποίοι είναι άξιοι συγχαρητηρίων για τα ιδιαίτερα ταλέντα και τις ιδιαίτερες δεξιότητες που ανέδειξαν μέσα από αυτή την εργασία καθώς και για το ομαδικό πνεύμα που επέδειξαν καθ’όλη τη διάρκεια εκπόνησής της. Εκτός από τους μαθητές που συμμετείχαν στη δημιουργία του τραγουδιού και του βίντεο-κλιπ υπάρχουν και δύο μαθήτριες που, εμπνεόμενες από το τραγούδι και την Οδύσσεια, συνεργάστηκαν ζωγραφίζοντας για την εικονογράφηση των εξώφυλλων και της συσκευασίας του DVD. Το κεντρικό εξώφυλλο με τον τίτλο του τραγουδιού, φιλοτεχνήθηκε από τον μαθητή που δημιούργησε και το βίντεο-κλιπ.

Πολύτιμη υπήρξε και η συνεισφορά της Μουσικού του Σχολείου μας κ. Όλγας Ευσταθιάδη η οποία συντόνισε μουσικά την ομάδα των μαθητών αλλά και του κ. Χρήστου Κωστάκη που είχε την τεχνική επίβλεψη.

Έτσι, έγινε μία ολοκληρωμένη δουλειά με πολύ αγάπη και ευαισθησία η οποία δεν άφησε ασυγκίνητους τους κριτές του Διαγωνισμού που πραγματικά ενθουσιασμένοι με τη δουλειά των παιδιών έκριναν πως είναι άξια για το 1ο Βραβείο του φετινού Διαγωνισμού.

Το Σάββατο 17 Μαρτίου συμμετείχαμε στην τελετή βράβευσης που διοργάνωσε η Γαλλική Πρεσβεία και το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών κατά την οποία οι μαθητές αφού συμμετείχαν σε διάφορες δραστηριότητες όπως καραόκε, δημιουργία γκράφιτι, γλυπτική, ζωγραφική σώματος και χορό, παρέλαβαν τα βραβεία τους και στη συνέχεια παρουσίασαν ζωντανά στη σκηνή το τραγούδι τους.

Η απονομή των 4 πρώτων βραβείων έγινε από τον Έλληνα ηθοποιό Παναγιώτη Μπουγιούρη (4ο βραβείο), την Αλγερινής καταγωγής Καναδή τραγουδίστρια Linda Thalie (3ο βραβείο ), τον Πρέσβη του Λιβάνου SE. Gebran Soufan (2ο βραβείο) και την Μme Fabienne Couty, Διπλωματικός Επιτετραμμένη της Γαλλικής Πρεσβείας η οποία εκπροσωπώντας τον Γάλλο Πρέσβη απένειμε το 1ο βραβείο στους μαθητές του Μουσικού Σχολείου με έπαθλο ένα ταξίδι 10 ημερών στο Παρίσι. Επιτετραμμένη της Γαλλικής Πρεσβείας η οποία εκπροσωπώντας τον Γάλλο Πρέσβη απένειμε το 1ο βραβείο στους μαθητές του Μουσικού Σχολείου με έπαθλο ένα ταξίδι 10 ημερών στο Παρίσι .

Την 12 μελή ομάδα των μαθητών του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων απαρτίζουν οι :

1) Κωνσταντίνος Μεσιακάρης, Β’ Λυκείου : συγγραφή στίχων και τραγούδι

2) Αθανάσιος Παπαδημητρίου, Β’ Λυκείου : μουσική σύνθεση και πιάνο

3) Φωτεινή Αννοπούλου, Β’ Λυκείου : σόλο φωνή

4) Ειρήνη Κρικώνη, Β’ Λυκείου : βιολί

5) Θάλεια Νταφέκη, Β’ Λυκείου : φλάουτο

6) Ζωή Αργυρίου, Β’ Λυκείου : κρουστά (ντραμς και μεταλλόφωνο) και φωνητικά

7) Αθανάσιος Μπαμπάνης, Β’ Λυκείου : δημιουργία του βίντεο-κλιπ, φιλοτέχνηση του εξώφυλλου του DVD και φωνητικά.

8) Γεώργιος Παπαχρήστος, Β’ Λυκείου : φωνητικά

9) Ασπασία Ντίνα, Β’ Λυκείου : φωνητικά

10) Βίκη –Χαρά Καραγεώργου, Α’ Λυκείου : φωνητικά

11) Χρυσάνθη Τσιχτή, Β’ Λυκείου : ζωγραφική δημιουργία

12) Ευαγγελία Νίκα, Β’ Γυμνασίου : ζωγραφική δημιουργία

Ευχαριστούμε πολύ τους καθηγητές του Μουσικού Σχολείου που διευκόλυναν την υλοποίηση της εργασίας μας.

Θα θέλαμε επίσης να απευθύνουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων που χρηματοδότησε τη μετακίνηση της 12μελούς ομάδας μαθητών και των καθηγητών του Σχολείου μας στην Αθήνα για να συμμετάσχουν στην τελετή βράβευσης. Δεδομένης της οικονομικής κατάστασης που πλήττει κάθε ελληνική οικογένεια, η μετάβαση των μαθητών μας στην Αθήνα θα ήταν πολύ δύσκολη χωρίς τη συμβολή τους.

Ευχαριστούμε και πάλι που έδωσαν στους μαθητές μας την ευκαιρία να βιώσουν μία τόσο δυνατή εμπειρία.

Τέλος θα ήταν μεγάλη παράλειψη να μην ευχαριστήσουμε το Στούντιο Ηχογράφησης «Ηχογέννηση» της κ. Μεταξίας Καλαμπάκα που μας παραχωρήθηκε δωρεάν καθώς και τον κ. Παναγιώτη Καλαμπάκα (πρώην Διευθυντή του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων) ο οποίος αφιέρωσε αρκετές ώρες εργασίας για να γίνει η ηχοληψία του τραγουδιού αντιμετωπίζοντας τη δυσκολία ηχογράφησης με παιδιά που για πρώτη φορά έμπαιναν σε στούντιο.

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας !!!
Υπεύθυνη Καθηγήτρια : κ. Ευαγγελία Σύρρου, Καθηγήτρια Γαλλικών
Συνεργαζόμενοι εκπαιδευτικοί : κ. Όλγα Ευσταθιάδη, Μουσικός