Διαγωνισμος Εuso

Οι μαθητές γράφουν > 2012-2013

Tαξίδι στη Φυσική-Χημεία και Βιολογία

Ένα όμορφο ταξίδι ξεκίνησε για μας στα μέσα του Δεκέμβρη, με τη συμμετοχή της ομάδας του σχολείου μας στον διαγωνισμό EUSO, γνωστό και ως Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών. Ο διαγωνισμός αυτός πραγματοποιείται εδώ και 11 χρόνια στην Ευρώπη, ενώ φέτος η Ελλάδα συμπληρώνει την πέμπτη σε σειρά συμμετοχή της σ’ αυτόν. Στον EUSOκάθε σχολείο αντιπροσωπεύει τριμελής ομάδα που καλείται να απαντήσει σε ερωτήματα, αφού πραγματοποιήσει πειράματα. Στη χώρα μας ο διαγωνισμός γίνεται σε δύο φάσεις, τον τοπικό (προκριματικό) και τον πανελλήνιο (τελικό). Στον τοπικό διαγωνισμό που λαμβάνει χώρα στα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) της κάθε πόλης μπορούν να συμμετάσχουν όλα τα σχολεία του Νομού. Αυτή τη χρονιά το σχολείο μας είχε τη χαρά να δει τη δική του ομάδα να συγκεντρώνει την υψηλότερη βαθμολογία μεταξύ των τρικαλινών σχολείων και να προκρίνεται στην τελική φάση του διαγωνισμού στην Αθήνα.
Αμέσως μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων ξεκινήσαμε πυρετωδώς την προετοιμασία μας για το πανελλήνιο επίπεδο. Το πρόγραμμά μας περιλάμβανε εντατικά εργαστήρια τόσο στο σχολείο μας όσο και στο ΕΚΦΕ Τρικάλων, και μας γέμισε ενθουσιασμό για όσα καινούρια μαθαίναμε. Στα πλαίσια των εργαστηρίων γι’ αυτό το διαγωνισμό ήρθαμε σε επαφή με μια άλλη μορφή εκπαίδευσης, αυτή της εργαστηριακής μελέτης και εκμάθησης μέσω πειραμάτων και γενικά μέσω της πράξης. Είχαμε τη δυνατότητα να εμπλουτίσουμε τη γνώση πέρα από τα βιβλία και ν’ ανακαλύψουμε καινούρια πράγματα μόνοι μας.
Οι μέρες κύλησαν γρήγορα και έφτασε επιτέλους η μέρα του διαγωνισμού. Μεταβήκαμε στην πρωτεύουσα με τη συνοδεία των υπεύθυνων καθηγητών και συναντήσαμε τα υπόλοιπα σχολεία που είχαν προκριθεί, στο ΕΚΦΕ της Νέας Φιλαδέλφειας το Σάββατο, 19 Ιανουαρίου 2013.
Το κλίμα στο ΕΚΦΕ ήταν γιορτινό καθώς επικρατούσε ένα έντονος ενθουσιασμός και χαρά για το γεγονός, που επισκίαζε οποιαδήποτε αγωνία ή τυχόν άγχος των συμμετεχόντων.

Στη χημεία εξεταστήκαμε στο ρολόι ιωδίου: κάναμε πειράματα προσδιορίζοντας την ταχύτητα μιας χημικής αντίδρασης και μελετώντας τους παράγοντες οι οποίοι την επηρεάζουν. Στη φυσική κληθήκαμε να μελετήσουμε τους φακούς και τα είδωλα τους. Τέλος στη βιολογία μελετήσαμε τους ζυμομύκητες που περιέχονται στη μαγιά και τις λειτουργίες τους.
Την Κυριακή συγκεντρωθήκαμε όλοι στο Ευγενίδιο Ίδρυμα, όπου είχαμε την ευχαρίστηση να παρακολουθήσουμε μια εξαιρετική διάλεξη σχετικά με το σωματίδιο Higgs, γνωστό και ως μποζόνιο, από τον κύριο Σιμόπουλο, διευθυντή του πλανητάριου, με τον οποίο είχαμε τη δυνατότητα και να συνομιλήσουμε, θέτοντάς του τα ερωτήματά μας σχετικά με τη γένεση του σύμπαντος. Τη συζήτηση ακολούθησε η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και η βράβευση των συμμετεχόντων σχολείων.
Αργότερα επισκεφτήκαμε τη μοναδική διαδραστική έκθεση που φιλοξενεί αυτή την περίοδο το Ευγενίδιο Ίδρυμα για την επιστήμη και την τεχνολογία. Παρόλο που δεν βγήκαμε «νικητές» ώστε να εκπροσωπήσουμε την Ελλάδα στον Ευρωπαϊκό διαγωνισμό στο Λουξεμβούργο, βγήκαμε κερδισμένοι από τη συμμετοχή μας σ’ αυτόν. Μάθαμε πολλά καινούρια πράγματα, διευρύναμε τους ορίζοντές μας στην εργαστηριακή και επιστημονική γνώση, και πάνω από όλα, αποκτήσαμε μια ανεκτίμητη εμπειρία για τη ζωή μας. Για όλα αυτά θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε με την ψυχή μας τους καθηγητές μας Γιαννοπούλου Κατερίνα, Κορκή Άγγελο, Κωστάκη Χρήστο που μας παρότρυναν να συμμετάσχουμε σ’ αυτόν τον διαγωνισμό, μας βοήθησαν και μας στήριξαν καθ’ όλη τη διάρκειά του. Επίσης θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την υπεύθυνη του ΕΚΦΕ Τρικάλων Αλέκα Παϊζάνου, την καθηγήτρια Βιολογίας Σέβη Τσιλίκη και τον Μιχάλη Μπακώση που έκανε την πτυχιακή εργασία στο ΕΚΦΕ, και οι οποίοι με μεγάλη προθυμία μας βοήθησαν εκπαιδεύοντάς μας στο ΕΚΦΕ Τρικάλων, διαθέτοντας σ’ εμάς κομμάτι του ελεύθερου χρόνου τους. Χωρίς την ανεκτίμητη αυτή προσφορά τους δεν θα είχαμε καταφέρει τόσα πολλά σ’ αυτό τον διαγωνισμό.
Τέλος ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Μουσικού Σχολείου για την κάλυψη της μετακίνησης και διαμονής της ομάδα μας στην Αθήνα.

Η ομάδα των μαθητών
του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων