Διακρίσεις σε Λογοτεχνικό Διαγωνισμό

Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες > Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες 2012-2013

Μια ακόμη σημαντική διάκριση πέτυχαν μαθητές του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων, αυτή τη φορά στον τομέα της Λογοτεχνίας. Στον Α΄ Λογοτεχνικό διαγωνισμό που διοργανώθηκε κατά το σχολικό έτος 2012 -2013 από τις εκδόσεις «Λογείον», διακρίθηκαν πέντε μαθητές: o Θωμάς Τσιχτής (Β΄ Λυκείου), η Χαρίκλεια Τσιγαρίδα (Γ΄ Γυμνασίου), η Χριστίνα Λιάκου (Β΄ Λυκείου), η Σταματία Τσιάκαλου (Α΄ Γυμνασίου) και η Παρασκευή Μπαντόλια (Α΄ Γυμνασίου). Ο διαγωνισμός αφορούσε τη συγγραφή διηγήματος και απευθυνόταν σε μαθητές των σχολείων του νομού Τρικάλων.
Την ευθύνη του διαγωνισμού για το Μουσικό Σχολείο είχαν οι φιλόλογοι Αγαθοκλής Αζέλης και Γεωργία Κολοβελώνη.
Τα διηγήματα που βραβεύτηκαν κυκλοφόρησαν σε βιβλίο, με τίτλο
«14 ιστορίες τρικαλινών μαθητών», το οποίο παρουσιάστηκε στο κοινό την Πέμπτη 4 Ιουλίου 2013. Οι μαθητές που συμμετείχαν με διηγήματά τους στην έκδοση του βιβλίου διάβασαν αποσπάσματα από τα κείμενά τους, συζήτησαν για τη λογοτεχνία και απάντησαν σε ερωτήσεις του κοινού.