Δειγματική Διδασκαλία

Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες

Στις 19-12-2011 πραγματοποιήθηκε δειγματική διδασκαλία με χρήση Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών από τη φιλόλογο Γεωργία Κολοβελώνη στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Β’ Λυκείου, με θέμα «Η Μαρίνα των βράχων και οι συνεικόνες του Οδυσσέα Ελύτη : υπερρεαλιστικές συνομιλίες». Τη διδασκαλία παρακολούθησε η Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων κα Ευαγγελή Κοτρώτσιου. Οι στόχοι της συγκεκριμένης διδακτικής παρέμβασης ήταν γνωστικοί, παιδαγωγικοί, αλλά και στόχοι ως προς την αξιοποίηση των ΤΠΕ στη μαθησιακή διαδικασία, έτσι ώστε να κατακτήσουν οι μαθητές τη γνώση μέσα σε ένα πλαίσιο εποικοδομητικής και διερευνητικής μάθησης. Στο τέλος της διδακτικής παρέμβασης η Σχολική Σύμβουλος συζήτησε με τους μαθητές θέτοντας ερωτήματα σχετικά με τη χρήση των ΤΠΕ στη μαθησιακή διαδικασία, αλλά και ζητήματα ευρύτερου παιδαγωγικού ενδιαφέροντος.