Εκδήλωση του Μουσικού Σχολείου Καρδίτσας

Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες > Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες 2013-2014

Την Τρίτη 18 Μαρτίου μια μοναδική στο είδος της μουσικοθεατρική εκδήλωση άνοιξε τις πύλες της αίθουσας εκδηλώσεων του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων. Το αδελφό σχολείο της Καρδίτσας υπό την καθοδήγηση των μουσικών Μιχάλη Ζαχαρτζή, Χάριτος Σαφαρή και Αναγνώστη Λάππα αφενός και της φιλολόγου Ιωάννας Γιαννακοπούλου αφετέρου παρουσίασαν σε πρώτη στο είδος της εκτέλεση το έργο του Μάνου Χατζιδάκι Reflections, σε μια πρωτότυπη προσέγγιση ενός έργου που σπάνια παρουσιάζεται στο σύνολό του. Το έργο του Μ. Χατζιδάκι Reflections, είναι ένας κύκλος δέκα κομματιών σε αγγλικούς στίχους, που γράφτηκαν από τον συνθέτη το έτος 1969 για το συγκρότημα New York Rock and Roll Ensemble, κατά την παραμονή του στην Αμερική. Στην παρουσίαση των Reflections από το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας, το μουσικό μέρος παραμένει πιστό στο ύφος του έργου, υπηρετώντας το και με άλλα μουσικά στυλ, όπως αυτά διδάσκονται μέσα στο πρόγραμμα σπουδών του Μουσικού Σχολείου, αξιοποιώντας έτσι την πολλαπλότητα των συνόλων καλλιτεχνικής έκφρασης και δημιουργίας. Στην παρουσίαση των Reflections συνέβαλε και το Μουσικό Σχολείο Τρικάλων. Δύο δικοί του φιλόλογοι, ο κ. Αγαθοκλής Αζέλης και η κ. Φανή Μπαλαμώτη, μετέφρασαν τους αγγλικούς στίχους των τραγουδιών και έτσι προσφέρθηκε στο κοινό η δυνατότητα μιας ολοκληρωμένης προσέγγισης του έργου και στα δύο σχολεία η ευκαιρία της συνεργασίας. Οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων και το υπόλοιπο κοινό είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν μια μοναδική συναυλία και να συνειδητοποιήσουν συνάμα τις γνώσεις, τις δεξιότητες και τις δυνατότητες που προσφέρουν τα Μουσικά Σχολεία στους ολοένα αυξανόμενους αριθμητικά μαθητές τους, δείχνοντας αδιαλείπτως ότι πρόκειται για επιτυχημένους και αναγκαίους φορείς εκπαίδευσης.