Η Χιορωδία του Ευρωπαϊκού Σχολείου του Λουξεμβούργου

Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες > Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες 2013-2014

Την Παρασκευή 14 Μαρτίου οι μαθητές και οι καθηγητές του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων υποδέχτηκαν τη Χορωδία του Ευρωπαϊκού Σχολείου του Λουξεμβούργου, η οποία αφού συστήθηκε με τον διευθυντή του σχολείου κ. Βασιλείου Παπακώστα και ενημερώθηκε για τον χαρακτήρα και τη λειτουργία του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων, ερμήνευσε με νεανική φρεσκάδα, αρτιότητα και επαγγελματισμό χορωδιακά τραγούδια στην αίθουσα συναυλιών του σχολείου υποδοχής. Συγκινητικό τόνο έδωσε στη μουσική παρουσίαση των φιλοξενουμένων η ερμηνεία ελληνικού τραγουδιού. Στη συνέχεια η Ευρωπαϊκή Χορωδία του σχολείου μας υπό τη διεύθυνση της κ. Φιλαρέτης Φροξυλιά, η Ορχήστρα Ποικίλης Μουσικής υπό τη διεύθυνση του κ. Νίκου Κοφίνα και η Ορχήστρα Παραδοσιακής Μουσικής υπό τη διεύθυνση της κ. Παναγιώτας Ζαφειρίου έδωσαν χαρακτηριστικά δείγματα του δικού τους ρεπερτορίου, αποσπώντας τα εύσημα ενός από τα ξεχωριστά σχολεία της Ευρώπης. Οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν και να ανταλλάξουν απόψεις με την πολυεθνική αντιπροσωπεία του σχολείου του Λουξεμβούργου κάνοντας χρήση της γλωσσομάθειάς τους, ενώ εκφράστηκε από τους επικεφαλής των δύο μερών η διάθεση για περαιτέρω σύσφιξη των σχέσεων και συνεργασία. Αξίζει να σημειωθεί ότι η χορωδία του Ευρωπαϊκού Σχολείου του Λουξεμβούργου επισκέφθηκε την Ελλάδα για να λάβει μέρος στο καταξιωμένο Διεθνές Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών Καρδίτσας, το οποίο άνοιξε φέτος η Ορχήστρα Ποικίλης Μουσικής του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων υπό τον κ. Νίκο Κοφίνα, ενώ συμμετείχε και η Ευρωπαϊκή Χορωδία υπό την κ. Φιλαρέτη Φροξυλιά, στην οποία προτάθηκε από την οργανωτική επιτροπή η συμμετοχή σε φεστιβάλ χορωδιών στη Σερβία, ως αναγνώριση της επίδοσής της. Καθοριστικό ρόλο στην παραπάνω μουσική συνεύρεση έπαιξε ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών Καρδίτσας κ. Ευθυμιάδης Νικόλαος, τον οποίο ευχαριστεί θερμά η διεύθυνση του σχολείου. Επίσης, για μια ακόμη φορά στάθηκε αρωγός σ’ αυτή την εκδήλωση ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, δείχνοντας μ’ αυτόν τον τρόπο το έντονο ενδιαφέρον του για τις δραστηριότητες του σχολείου μας.