Γαλλοφωνία

Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες > Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες 2012-2013

Μεγάλες Διακρίσεις μαθητών Γαλλικής Γλώσσας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2013

Ένα από τα 8 Grand Prix (Mεγάλα Βραβεία) του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Γαλλοφωνίας 2013 απέσπασαν οι μαθητές γαλλικών της Α' Λυκείου καταλαμβάνοντας την 4η θέση, με έπαθλο ένα ταξίδι στο Βiarritz της Γαλλίας.
Οι μαθητές ξεχώρισαν με την ασπρόμαυρη ταινία μικρού μήκους "Le Bouquet Noir" που δημιούργησαν εξ' ολοκλήρου μόνοι τους : έγραψαν το σενάριο, έκαναν τη σκηνοθεσία, έπαιξαν τους ρόλους, συνέθεσαν τη μουσική, έπαιξαν μουσική και τραγούδησαν, έκαναν τη βιντεοσκόπηση και το μοντάζ, φιλοτέχνησαν το εξώφυλλο του DVD.
Το βραβείο απένειμε στους μαθητές ο Πρέσβης της Ελβετίας κ. Lorenzo Amberg .
Επίσης ομάδα μαθητριών της Γ΄Γυμνασίου διακρίθηκε στο διαγωνισμό και βραβεύτηκε για την εργασία "Bouquet d'Amour".
Στο διαγωνισμό συμμετείχαν συνολικά 500 εκπαιδευτικοί φορείς, μεταξύ άλλων πανεπιστημιακά τμήματα, ακόμη και Γαλλικής Φιλολογίας, καθώς και πολυάριθμα ιδιωτικά ελληνογαλλικά σχολεία.