Εκπαιδευτική επίσκεψη στη λίμνη Κάρλα

Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες

Τέσσερις μαθητές του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων συμμετείχαν στην ημερίδα με θέμα "Λίμνη Κάρλα - Οι μαθητές και πολίτες του αύριο ακούν, βλέπουν, συζητούν και προτείνουν" που διοργανώθηκε στις 17 Φεβρουαρίου 2012, από την Περιφέρεια Θεσσαλίας στο πλαίσιο του Έργου "2BPARKS - Creative Sustainable Management, Territorial Compatible Marketing and Environmental Education to be Parks" στo Μουσείο Λιμναίου Πολιτισμού Κάρλας - ΚΕ.ΜΕ.ΒΟ. με την υποστήριξη της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Θεσσαλίας και απευθυνόταν στους νομούς Λάρισας, Καρδίτσας, Μαγνησίας και Τρικάλων.
Η συμμετοχή στην ημερίδα έγινε στα πλαίσια των περιβαλλοντικών προγραμμάτων που εκπονούνται στο σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2011-2012 "Εθελοντικές δράσεις για την προστασία του περιβάλλοντος" (Α' Λυκείου με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κκ. Αλεξάνδρα Χιώτη, Αναστασία Στουκογιώργου και Γεωργία Κολοβελώνη) και "Ακολουθώντας τους δρόμους του νερού" (Γ' Γυμνασίου με υπεύθυνους καθηγητές την κ. Ευαγγελία Σύρρου, την κ. Νικολέττα Σούλα και τον κ. Χρήστο Κωστάκη).
Οι μαθητές που συμμετείχαν είναι οι Φωτεινή Γώγου και Περικλής Μαντέλλος από την Α' Λυκείου και οι Βιργινία Ράρρα και Φίλιππος Ρουσιαμάνης από την Γ' Γυμνασίου.
Τους μαθητές συνόδεψε η κ. Ευαγγελία Σύρρου.