Διήμερη Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΠΕ Αράχθου

Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες

Στις 12 και 13 Μαρτίου, η Περιβαλλοντική Oμάδα της Γ' Γυμνασίου του Σχολείου μας, σε συνεργασία με το Γυμνάσιο Μ. Καλυβίων, πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Αράχθου στην περιοχή της Άρτας. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του προγράμματος Περιβαλλοντικής Αγωγής, με θέμα "Ακολουθώντας τους Δρόμους του Νερού" τo οποίo εκπονείται από την Περιβαλλοντική Ομάδα της Γ' Γυμνασίου με συντονίστρια την εκπαιδευτικό του Σχολείου μας κ. Ευαγγελία Σύρρου και συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς την κ. Νικολέττα Σούλα και τον κ. Χρήστο Κωστάκη.
Κατά τη διάρκεια της διήμερης επίσκεψης, υλοποιήσαμε το Πρόγραμμα "Περπατώντας το δρόμο που χάραξε ο Άραχθος" με το συντονισμό και την εποπτεία των εκπαιδευτικών που στελεχώνουν το ΚΠΕ Αράχθου. Το πρόγραμμα έγινε με τη μέθοδο της βιωματικής μάθησης, με δραστηριότητες πεδίου που προωθούν την ενεργό συμμετοχή των μαθητών.
Κύριος στόχος του προγράμματος ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με το περιβάλλον. Οι μαθητές εκτός από τις ειδικές γνώσεις που απέκτησαν, ευαισθητοποιήθηκαν σχετικά με το ρόλο του νερού στη ζωή μας και το περιβάλλον γενικότερα. Η περιβαλλοντική τους συνείδηση καλλιεργήθηκε με στόχο την αλλαγή των στάσεων και των αντιλήψεών τους στην κατεύθυνση της προστασίας του περιβάλλοντος και της αειφορίας και την ανάπτυξη των χαρακτηριστικών εκείνων που θα τους καταστήσουν ενεργούς πολίτες.