Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Περτουλίου - Τρικκαίων

Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες

Την Πέμπτη 22 Μαρτίου, η Περιβαλλοντική Oμάδα της Γ' Γυμνασίου του Σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Περτουλίου-Τρικκαίων στα Τρίκαλα. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του προγράμματος Περιβαλλοντικής Αγωγής, με θέμα "Ακολουθώντας τους Δρόμους του Νερού" τo οποίo εκπονείται από την Περιβαλλοντική Ομάδα της Γ' Γυμνασίου με συντονίστρια την εκπαιδευτικό του Σχολείου μας κ. Ευαγγελία Σύρρου και συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς την κ. Νικολέττα Σούλα και τον κ. Χρήστο Κωστάκη.
Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές υλοποίησαν τo Πρόγραμμα "Ληθαίος, το Ποτάμι της Πόλης μας". Μέσα από ειδικά διαμορφωμένες δραστηριότητες βιωματικού χαρακτήρα, διερευνητικές, επίλυσης προβλήματος, συλλογής δεδομένων και εξαγωγής συμπερασμάτων που υλοποιήθηκαν κατά ομάδες μαθητών τόσο στο πεδίο όσο και στις εγκαταστάσεις του Κέντρου και με τη χρήση του κατάλληλου εποπτικού υλικού και ειδικών φύλλων εργασίας, οι μαθητές διεύρυναν το γνωστικό τους ορίζοντα με ευχάριστο τρόπο. Εξερεύνησαν την τοπική χλωρίδα και πανίδα, έκαναν μετρήσεις στο νερό με ειδικά εργαλεία, όπως θερμόμετρα ή Ph μετρα. Κατέγραψαν τα αποτελέσματα σε φύλλα εργασίας και επεξεργάστηκαν τα στοιχεία για να βγάλουν συμπεράσματα ως προς τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του νερού.
Με την υλοποίηση του προγράμματος επιδιώχθηκε οι μαθητές να συνειδητοποιήσουν το διαχρονικό ρόλο του ποταμού στη ζωή της πόλης, να εντοπίσουν τους παράγοντες που συνιστούν απειλή για το ευαίσθητο ποτάμιο οικοσύστημα, να διαμορφώσουν κώδικα περιβαλλοντικής συμπεριφοράς και να συμμετέχουν ενεργά με ολοκληρωμένες προτάσεις για τη διασφάλιση της οικολογικής ισορροπίας του.