Αγαπώ και Προβάλλω τον Τόπο μου

Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες

Το Σχολείο μας συμμετείχε στην πανελλαδική καμπάνια του Υπουργείου Παιδείας «Αγαπώ και Προβάλλω τον τόπο μου» με τη δημιουργία μιας 5λεπτης βίντεο -παρουσίασης της περιοχής μας με τίτλο «Τρίκαλα : τόπος αγαπημένος» η οποία έχει αναρτηθεί στην ειδική διαδραστική ψηφιακή πλατφόρμα του Υπουργείου με το σύνθημα «“Πάμε Ελλάδα”/Schools, let’s go to Greece» .

Το βίντεο "Τρίκαλα : Τόπος αγαπημένος" αποτελεί μία σύντομη παρουσίαση των βασικών αξιοθέατων της περιοχής των Τρικάλων καθώς και παραδοσιακής μουσικής και χορού μέσα από φωτογραφίες και αποσπάσματα ταινιών. Το υλικό έχει δημιουργηθεί και συλλεχθεί από τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων οι οποίοι μάλιστα πρωταγωνιστούν παίζοντας μουσική, ψάλλοντας, τραγουδώντας και χορεύοντας. Η τεχνική επεξεργασία του βίντεο έγινε επίσης από μαθητές του Σχολείου.

Την Πέμπτη 26 Απριλίου 2012, 10μελής ομάδα μαθητών και οι συντονιστές εκπαιδευτικοί συμμετείχαν στην εκπαιδευτική επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε στον ορεινό όγκο του Νομού μας ως επιβράβευση για την προσπάθεια των μαθητών. Στη συνέχεια, στο Περιβαλλοντικό Κέντρο του Δήμου Τρικκαίων έγινε η εκδήλωση παρουσίασης των εργασιών των 5 σχολείων του Νομού μας που συμμετείχαν στην καμπάνια και η βράβευση των συμμετεχόντων μαθητών.