Συγκέντρωση και διάθεση τροφίμων

Οι μαθητές γράφουν

Συγκέντρωση και διάθεση τροφίμων από το Μουσικό Σχολείο Τρικάλων

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 21 Δεκεμβρίου, ημέρα Παρασκευή, η χριστουγεννιάτικη γιορτή στο Μουσικό Σχολείο Τρικάλων, στην οποία συμμετείχαν το σύνολο παραδοσιακής μουσικής και ορχήστρας καθώς και η θεατρική ομάδα του σχολείου. Παράλληλα συγκεντρώθηκαν τρόφιμα όπως ζάχαρη, λάδι, σάλτσα, όσπρια και χαρτικά, τα οποία δόθηκαν στο Ενοριακό Παντοπωλείο του Ιερού Ναού Αγίου Κωνσταντίνου προκειμένου να βοηθηθούν άπορες οικογένειες.

Μετά τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας, μια ομάδα μαθητών του Α2 Λυκείου, μαζί με τους καθηγητές μας Α. Χιώτη, Χ. Κωστάκη και Γ. Κολοβελώνη, διαθέσαμε τα τρόφιμα στο Ενοριακό Παντοπωλείο.

Ο υπεύθυνος του Ενοριακού Παντοπωλείου, π. Αθανάσιος Γκιουλέκας, ευχαρίστησε τους μαθητές και τους καθηγητές του Μουσικού Σχολείου και μίλησε για τη σημασία της προσφοράς.
Ακόμη τρόφιμα δόθηκαν στο γηροκομείο της Ιεράς Μητροπόλεως Τρίκκης και Σταγών και στον Ιερό Ναό της Αγίας Σοφίας. Η προσφορά του Μουσικού Σχολείου δεν σταματάει εδώ, καθώς την ημέρα των Χριστουγέννων θα προσφέρει 270 περίπου μερίδες φαγητού σε συμπολίτες μας που έχουν ανάγκη. Τις γιορτινές αυτές μέρες δείχνουμε έμπρακτα ότι δεν ξεχνάμε τους συνανθρώπους μας.

Κώτη Μαρία, μαθήτρια του Α2 Λυκείου του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων