Συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων στους Δ΄ Διαλυκειακούς Ρητορικούς Αγώνες Ν. Τρικάλων που διοργάνωσε το 1o ΓΕΛ Τρικάλων (12-13 Φεβρουαρίου 2016)

Με σύνδεσμο Επικοινωνίας-Υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Αμαλία Ηλιάδη (ΠΕ02) και συμμετέχοντες μαθητές τους: Τσιρογιάννη Θωμά (Γ΄ Λυκείου), Κόκοβα Έλενα (Β΄ Λυκείου), Σάρρη Διονυσία (Α΄ Λυκείου), Μπουτσιώλη Μελίνα (Α΄ Λυκείου), Πασσιά Κων/να (Α΄ Λυκείου), Κουκουλέτσο Βάϊο (Α΄ Λυκείου), Χατζιάρα Φωτεινή (Γ΄ Λυκείου), το σχολείο μας πέτυχε μια αξιόλογη και αξιοπρεπή εμφάνιση στους Δ΄ Διαλυκειακούς Ρητορικούς Αγώνες Ν. Τρικάλων που διοργάνωσε το 1Ο ΓΕΛ Τρικάλων. Οι αγώνες αυτοί δίνουν την ευκαιρία στα νέα παιδιά μέσα σε ένα κλίμα ευχάριστο, γεμάτο από ενθουσιασμό και έμπνευση που χαρακτηρίζουν τα νιάτα, να  εκφραστούν ανοικτά, με σαφή και τεκμηριωμένο λόγο πάνω σε θέματα επίκαιρα και διαχρονικά που απασχολούν όλους. Οι  ρητορικοί αγώνες, που τείνουν να γίνουν θεσμός για τα σχολεία του νομού μας, αποτελούν άριστο  μάθημα δημοκρατίας καθώς μέσα από τη σύγκρουση των ιδεών και την αντιπαράθεση  τεκμηριωμένης επιχειρηματολογίας, οι μαθητές προετοιμάζονται για την θετική τους συμμετοχή στην κοινωνία των πολιτών.

Οι μαθητές μας, διαγωνιζόμενοι στο είδος του Αυθόρμητου Λόγου και στο αγώνισμα των Διττών Λόγων, κατόρθωσαν να εκπροσωπήσουν επάξια το σχολείο τους και να προκριθούν, δύο εξ΄αυτών: οι Χατζιάρα Φωτεινή (Γ΄ Λυκείου) και Πασσιά Κων/να (Α΄ Λυκείου) στους ημιτελικούς.

Παραπέμπουμε στη σχετική ανάρτηση από την ιστοσελίδα του 1ου ΓΕΛ Τρικάλων http://1lyk-trikal.tri.sch.gr/index.php/2010-06-30-13-27-11/2013-02-16-17-02-50/380-apotelesmata-d-dialykeiakon-ritorikon-agonon-n-trikalon-to-savvato-13-2-2016-oi-telikes-faseis-kai-i-aponomi-epathlon:

«Ολοκληρώθηκε σήμερα 12/02/2016 η 1η φάση των Δ’ Διαλυκειακών Ρητορικών Αγώνων Ν. Τρικάλων στο 1ο ΓΕΛ Τρικάλων.

Η οργανωτική επιτροπή καλεί όλους τους μαθητές, τους γονείς και τους φίλους τους, καθώς και όλους τους πολίτες της πόλης μας να παραστούν αύριο, Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016, στον Ημιτελικό και Τελικό των τριών Αγωνισμάτων που θα διεξαχθούν διαδοχικά στο σχολείο μας, από τις 08:00 για τους μαθητές και 08:30 για το κοινό.

Στη συνέχεια θα ακολουθήσει στις 14:00 η τελετή απονομής των επάθλων στους νικητές των τριών Αγωνισμάτων καθώς και η χορήγηση Βεβαίωσης Συμμετοχής σε όσους πήραν μέρος.

Η οργανωτική επιτροπή των Δ’ Διαλυκειακών Ρητορικών Αγώνων ανακοινώνει τα αποτελέσματα των Προκριματικών κατά Κατηγορία Αγωνίσματος.

Παρακαλούνται όλοι οι μαθητές, τακτικοί και αναπληρωματικοί, να βρίσκονται στο 1ο ΓΕΛ αύριο Σάββατο 13/2/2016, στις 08:00.  Η παρουσία των αναπληρωματικών είναι απαραίτητη.

Αποτελέσματα Αυθόρμητου Λόγου

προκριθέντες στον Ημιτελικό

(με αλφαβητική σειρά )

(προκρίνονται εννιά λόγω ισοβαθμίας)