Συμμετοχή του Μουσικού Λυκείου Τρικάλων στους Ε΄ Διαλυκειακούς Ρητορικούς Αγώνες (3-4 Μαρτίου 2017) στον χώρο του 1ου ΓΕΛ Τρικάλων.

Το Σχολείο μας, το Μουσικό Λύκειο Τρικάλων, συμμετείχε και εφέτος στους Ε΄ Διαλυκειακούς Ρητορικούς Αγώνες, που  διεξήχθησαν στον χώρο του 1ου ΓΕΛ Τρικάλων στις 3-4 Μαρτίου 2017, σε συνεργασία με την Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Τρικάλων και τις σχολικές συμβούλους ΠΕ02.
Μαθητές δεκατεσσάρων Λυκείων του Νομού μας, 188 ως προς τον αριθμό τους, έλαβαν μέρος σε Αγώνες Επιχειρηματολογίας. Με τρία αγωνίσματα, τους Διττούς Λόγους, τον Αυθόρμητο Λόγο και τον Προτρεπτικό Λόγο,  έδωσαν υπέροχα δημιουργήματα κριτικής και δημιουργικής σκέψης. Αποτελούν, επομένως αυτοί οι μαθητικοί αγώνες ένα εγχείρημα κατάδειξης θεμελιωδών συστατικών του πολιτισμού μας και της Δημοκρατίας, όλων  όσων πιστεύουν σ? αυτή. Όσοι είχαμε την ευκαιρία, είτε ως υπεύθυνοι καθηγητές για την προετοιμασία των μαθητών μας (Ηλιάδη Αμαλία, φιλόλογος ΠΕ02) είτε ως κριτές (Ηλιάδη Αμαλία, Αγναντή Μαρία, Αζέλης Αγαθοκλής: φιλόλογοι ΠΕ02),  να εμπλακούμε ενεργητικά και να παρακολουθήσουμε, την Παρασκευή 3 Μαρτίου 2017 τους προκριματικούς Αγώνες και το Σάββατο 4 Μαρτίου 2017 τους ημιτελικούς και τους τελικούς των αγωνισμάτων, καθώς  και να χειροκροτήσουμε τους νικητές και όλους τους νεαρούς ρήτορες στην απονομή των βραβείων, το Σάββατο το μεσημέρι στο 1ο ΓΕΛ Τρικάλων, νιώσαμε βαθιά ικανοποίηση για την πρόκριση και την διάκριση των μαθητών/τριών μας.  Για την τεκμηρίωση και καταγραφή του γεγονότος αυτού παραθέτουμε τα εν λόγω αποτελέσματα:

Ε΄ΔΙΑΛΥΚΕΙΑΚΟΙ ΡΗΤΟΡΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ Ν.ΤΡΙΚΑΛΩΝ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ ΓΥΡΩΝ

Η Οργανωτική Επιτροπή ανακοινώνει τα αποτελέσματα των
Προκριματικών των Ε? Διαλυκειακών Ρητορικών Αγώνων Ν. Τρικάλων.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΥ ΛΟΓΟΥ
Προκριθέντες στον Ημιτελικό
(με αλφαβητική σειρά)

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΕΙΟ

Ζουλιανίτη Ροδάνθη-Ζωή Α Ι. ΓΕΛ “Αθηνά”
Κορκή Ελένη Α Ι. ΓΕΛ “Αθηνά”
Κουτσιούμπας Χαράλαμπος Β 1ο ΓΕΛ
Μάνου Σωτηρία Α 3ο ΓΕΛ
Μπάλτου Ομηρόλη Β Μουσικό Σχολείο
Νικολάου Ηλιάνα Α Μουσικό Σχολείο
Πασσιά Κωνσταντίνα Β Μουσικό Σχολείο

Τρίψα Χριστίνα Α 7ο ΓΕΛ
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΥ ΛΟΓΟΥ
(με σειρά προτεραιότητας)

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΕΙΟ

1 Παιάνα Κατερίνα Β 8ο ΓΕΛ
2 Λόη Μαρκέλα Α ΓΕΛ Οιχαλίας
3 Μητσιάδη Ζαχαρένια Β 4ο ΓΕΛ
4 Γκουζιώτης Κωνσταντίνος Α 8ο ΓΕΛ
5 Φλούλης Απόστολος Β ΓΕΛ Οιχαλίας
6 Κουρσοβάλη Ηλιάνα Β 6ο ΓΕΛ
7 Αζέλη Μαρία Α Μουσικό Σχολείο
8 Μουζούρας Άρης Α 2ο ΓΕΛ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΤΡΕΠΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ
Προκριθέντες στον Ημιτελικό
(με αλφαβητική σειρά)
(Λόγω ισοβαθμίας προκρίνονται επτά ομιλητές)

Γκανά Αγγελική Α 8ο ΓΕΛ
Λιάνος Γεώργιος Α Μουσικό Σχολείο
Ντελλής Αθανάσιος Γ 5ο ΓΕΛ
Ξάνθου Ουρανία Γ ΓΕΛ Οιχαλίας
Οικονόμου Ζωή Β 5ο ΓΕΛ
Παπαχρήστου Εύα Β 8ο ΓΕΛ
Χύτα Κυριακή Α 6ο ΓΕΛ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΤΤΩΝ ΛΟΓΩΝ
(Με τυχαία σειρά)

1η Ομάδα
Σακκά Δήμητρα, Γ τάξη, 8ο ΓΕΛ
Βέλλιου Χριστίνα, Β τάξη, 4ο ΓΕΛ
Σκαμπαρδώνη Ειρήνη, Α τάξη, Μουσικό Σχολείο

2η Ομάδα
Αναγνώστου Ελένη, Γ τάξη, 1ο ΓΕΛ
Σακκά Ζωή, Β τάξη, 8ο ΓΕΛ
Κωστοπούλου Ευαγγελία-Μαρία, Α τάξη, Ι.ΓΕΛ «ΑΘΗΝΑ»

3η Ομάδα

Τελικά αποτελέσματα:

Ε΄ ΡΗΤΟΡΙΚΟΙ ΔΙΑΛΥΚΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ Ν.ΤΡΙΚΑΛΩΝ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΩΝ

Η οργανωτική επιτροπή μετά τη διεξαγωγή των τελικών των
Ε? Διαλυκειακών Ρητορικών Αγώνων Ν. Τρικάλων ανακοινώνει τα αποτελέσματα κατά Κατηγορία και σειρά αξιολόγησης:

Αποτελέσματα Αυθόρμητου Λόγου- Κατάταξη Τελικού

Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΕΙΟ

1η Νικολάου Ηλιάνα Α Μουσικό Σχολείο
2η Τρίψα Χριστίνα Α 7ο ΓΕΛ
3η Μάνου Σωτηρία Α 3ο ΓΕΛ
Ατομική Κατάταξη – Διττοί Λόγοι: Καλύτεροι ομιλητές

1ος: Δήμος Δημήτριος, Γ?, 8ο ΓΕΛ
2η: Φατλέ Δέσποινα, Α?, Μουσικό Σχολείο
3η: Αναγνώστου Ελένη, Γ?, 1ο ΓΕΛ

Ως υπεύθυνη καθηγήτρια για την ενημέρωση και την προετοιμασία των μαθητριών/τών του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων, αισθάνομαι αδήριτη την εσωτερική ανάγκη να συγχαρώ από καρδιάς τους μαθητές/τριές μου στο Μουσικό Λύκειο Τρικάλων για την πρόκριση και διάκρισή τους στους Ε΄ ΡΗΤΟΡΙΚΟΥΣ ΔΙΑΛΥΚΕΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ Ν.ΤΡΙΚΑΛΩΝ. Απευθύνοντας ένα μεγάλο «μπράβο» στις/στους: Νικολάου Ηλιάνα, Φατλέ Δέσποινα,  Μπάλτου Ομηρόλη,
Πασσιά Κωνσταντίνα, Λιάνο Γεώργιο, Σκαμπαρδώνη Ειρήνη, Τσιάρα Αρετή, Αζέλη Μαρία,
σκέφτομαι πως  όντας πεπεισμένοι, πλέον στην πράξη, ότι η Παιδεία που τους παρέχει και το σχολείο τους, ανάμεσα σε ποικίλες πηγές και θεσμούς/φορείς μόρφωσης, δεν στηρίζεται μόνο στην στείρα απομνημόνευση και την μηχανική αποθησαύριση γνώσεων, αλλά  στοχεύει και στην ενεργό δράση τους, στην αυτενέργειά τους και στην εφαρμογή των θεωρητικών τους γνώσεων, είναι έτοιμοι να ανταλλάσσουν, συγκροτημένα και ευπρεπώς, απόψεις, στα πλαίσια της αυτοσχέδιας και αντιλογικής σκέψης, που ήδη από την αρχαιότητα καλλιέργησαν οι Έλληνες. Νιώθω περιχαρής, συγκινημένη, σχεδόν ευτυχής  που, στο πλαίσιο των  Ε΄ ΡΗΤΟΡΙΚΩΝ ΔΙΑΛΥΚΕΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ Ν.ΤΡΙΚΑΛΩΝ, έδωσαν αξιόλογα δείγματα της ελεύθερης κριτικής σκέψης τους, του πρωτότυπου συνειρμικού λόγου καθώς και της προσπάθειας πειθούς, στηριγμένης σε επικυρωτικό και ανασκευαστικό λόγο. Αποτελούν, επομένως  οι ανωτέρω μαθήτριες/τές μου ζωντανά παραδείγματα   πνευματικής δύναμης και ομορφιάς νεανικού λόγου.

Αμαλία Κ. Ηλιάδη, φιλόλογος-ιστορικός