«Μια «Φυσική» νότα στο πάνθεο των Ήχων της Μουσικής», με τον κ. Τσιαπάλα Στέφανο, Υπεύθυνο του ΕΚΦΕ Τρικάλων

Ο ήχος είναι μέρος στις καθημερινές δραστηριότητες των ανθρώπων. Συνομιλούμε με βάση τους ήχους, οδηγούμε στην κίνηση των δρόμων με υπόβαθρο ήχου, διασκεδάζουμε και ψυχαγωγούμαστε με ήχο, ενημερωνόμαστε με ήχο. Πως όμως ένας ήχος καταγράφεται από τον Ανθρώπινο Εγκέφαλο ;  Η Νευροφυσιολογία του Εγκεφάλου μας λέει ότι γίνεται μετάδοση ηλεκτρικών σημάτων από το μέρος της ακοής μέχρι τα κέντρα του Εγκεφάλου που δέχονται αυτό το ηλεκτρικό ερέθισμα και το ερμηνεύουν κατάλληλα. Τα ηλεκτρικά αυτά σήματα στα οποία μετατρέπονται οι ήχοι, είχαν την ευκαιρία να δουν οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου, σε μία παρουσίαση στο Αμφιθέατρο του Σχολείου, για τους μαθητές της Γ’ Γυμνασίου, από τον Υπεύθυνο του ΕΚΦΕ Τρικάλων, Στέφανο Τσιαπάλα, Φυσικό Ραδ/γο, στις 29/3/2018,  ημέρα Πέμπτη.

Τα στοιχεία αυτά αποτυπώνονται σε Εργαστηριακά Όργανα της Φυσικής (Παλμογράφοι, με είσοδο μικροφώνου) και δόθηκε έτσι η ευκαιρία στους μαθητές να συζητήσουν τα διάφορα χαρακτηριστικά τους όπως Συχνότητα, ένταση ήχου κλπ. Έτσι, μία συγκεκριμένη συχνότητα ηλεκτρικών σημάτων (πχ 400 Ηz) είναι για τον Μουσικό μία «νότα» από κάποιο μουσικό όργανο. Τα ηλεκτρικά σήματα είναι τα φυσικά εκείνα μεγέθη που τα διάφορα Ηλεκτρονικά Όργανα (Μικρόφωνο, Κονσόλα, Ενισχυτές, Ηχεία) βασίζουν τη χρήση τους για να υποβοηθήσουν στην βελτίωση της ακουστικότητας σε Μουσικές Εκδηλώσεις. Η συνεισφορά της Φυσικής και των Ηλεκτρονικών ως Εφαρμοσμένη Φυσική, είναι ιδιαίτερα σημαντική, όχι μόνο σε περιπτώσεις «εκτέλεσης» μουσικών κομματιών, αλλά ακόμη και στη Σύνθεση Μουσικής που σήμερα με τη βοήθεια των Η/Υ και των Ηλεκτρονικών, γίνεται ένας απέραντος ορίζοντας που μπορεί να  «χρωματιστεί» σε μοναδικά και πρωτότυπα «χρώματα» με νότες και μελωδίες. Πίσω από κάθε εκτέλεση ή σύνθεση Μουσικής, η Φυσική του Ήχου, με τη δική της «νότα», παραμένει ακούραστος συνεργάτης στον Μουσικό Καλλιτέχνη, Ειδήμονα, και Επιστήμονα, και είναι ένας πολύτιμος μοχλός στην εξέλιξη της Μουσικής Δραστηριότητας, που λειτουργεί ως πηγή μοναδικής ενέργειας στην εξέλιξη του Πολιτισμού.