Συμμετοχή του σχολείου μας στο CodeAthon 2018

To σχολείο μας συμμετείχε την Πέμπτη 18 Οκτωβρίου 2018, στο CodeAthon το οποίο έλαβε χώρα στο Μουσείο Τσιτσάνη. Το CodeAthon είναι ένα μαθητικό hackathon μη διαγωνιστικού χαρακτήρα που βασίζεται στο προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch του Πανεπιστημίου MIT. Διοργανώθηκε στο πλαίσιο του Europe Code Week 2018 από τους οργανισμούς STEM Education και WRO Hellas και πραγματοποιήθηκε ταυτόχρονα σε τέσσερις πόλεις της Ελλάδας: Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Τρίκαλα και Πάτρα.

Με το σύνθημα «Η ιδέα που μοιράζεται, πολλαπλασιάζεται!», οι συμμετέχουσες μαθητικές ομάδες είχαν ως αποστολή να εμπλουτίσουν και να ολοκληρώσουν ένα ημιτελές ηλεκτρονικό παιχνίδι, σε γλώσσα προγραμματισμού Scratch κάνοντάς το πιο διασκεδαστικό και βελτιώνοντας την εμπειρία των παικτών. Η εκδήλωση έλαβε χώρα πανελλαδικά σε τέσσερις πόλεις, Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα και Τρίκαλα. Από το Μουσικό Σχολείο συμμετείχαν η ομάδα Code Destructors, με τις μαθήτριες της β’ γυμνασίου Σταφυλά Γαλήνη, Ευρυδίκη Παπαδοπούλου και Ροκκά Σοφία και η ομάδα Scratch Warriors της α’ γυμνασίου με τις μαθήτριες Μαρίνα Κανάτα και Παναγιώτα Βλαχοδήμου, με προπονήτρια την καθηγήτρια πληροφορικής του σχολείου κ. Σούλα Νικολέττα. Και οι δύο ομάδες εργάστηκαν με πολύ όρεξη και βελτίωσαν το παιχνίδι κάνοντας τις ιδέες τους πράξη. Κάθε ομάδα παρουσίασε ζωντανά το δικό της παιχνίδι κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης.