Επίσκεψη του Μουσικού Σχολείου Λάρισας

Την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου είχαμε τη χαρά να υποδεχθούμε την Ορχήστρα Παραδοσιακής Μουσικής (Ο.Π.Μ.) του Μουσικού Σχολείου Λάρισας, η οποία με την ευκαιρία μιας επαγγελματικής ηχογράφησης που είχε προγραμματίσει να κάνει στο στούντιο του Μουσείου Τσιτσάνη, επισκέφτηκε το Σχολείο μας. Η υπεύθυνη καθηγήτρια της εν λόγω ορχήστρας κ. Παναγιώτα Ζαφειρίου, είχε στο παρελθόν υπηρετήσει στο Σχολείο μας και στον σύντομο χαιρετισμό της μίλησε με αγάπη και θαυμασμό για το υψηλό επίπεδο σπουδών που παρέχεται στους μαθητές μας. Οι μαθητές της Ο.Π.Μ. παρουσίασαν στους δικούς μας μαθητές της Α’ και Β’ Λυκείου μια μικρή συναυλία, που έγινε δεκτή με μεγάλο ενθουσιασμό και τελείωσε με αυθόρμητο χορό των παρευρισκομένων, αποδεικνύοντας ακόμη μια φορά ότι η μουσική χτίζει γέφυρες και φέρνει τους ανθρώπους κοντά. Πριν αποχωρήσουν, οι φιλοξενούμενοί μας ξεναγήθηκαν στους χώρους του Σχολείου, από τους οποίους εντυπωσιάστηκαν και τέλος γλυκάθηκαν με κεράσματα που προσέφεραν, μαζί με μικρά αναμνηστικά, οι κυρίες Μαρία και Δήμητρα Κοσβύρα, υπεύθυνες του Συνόλου “Βυζαντινός χορός” του Σχολείου μας. Ήταν μια πολύ ζεστή και όμορφη επίσκεψη, που άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις στους μαθητές και των δύο Σχολείων και έκλεισε με την διαβεβαίωση ότι θα ακολουθήσουν και άλλες συμπράξεις.
Δρ. Φανή Μπαλαμώτη