Πολυήμερη εκδρομή της Γ΄ Λυκείου στη Σερβία

Φωτογραφίες!!!

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η σχολική εκδρομή της Γ΄ Λυκείου στη Σερβία το διάστημα από 7.12.2023 έως 10.12.2023. Τους 18 μαθητές και μαθήτριες συνόδεψαν οι καθηγήτριες, Ιωάννα Ξενικάκη και Μαρία Μπαρτσίρη. Στο Βελιγράδι οι μαθητές /τριες είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στους όμορφους πεζοδρόμους της πόλης, να επισκεφτούν την εκκλησία του Αγία Σάββα, το κάστρο και φρούριο Καλεμέγκνταν. Πολύ ενδιαφέρον για τα παιδιά ήταν και το μουσείο Nikola Tesla, αφιερωμένο στον επιστήμονα που άνοιξε καινούριους δρόμους στον χώρο της ηλεκτρομαγνητικής. Επίσης, στο πρόγραμμα της εκδρομής περιλαμβανόταν και η επίσκεψη στην πόλη Νόβι Σαντ, όμορφη και γραφική πόλη με έντονο το αποτύπωμα της εποχής της Αυστροοουγγαρίας. Η εκδρομή ολοκληρώθηκε αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις στους μαθητές και στις μαθήτριες.

Ιωάννα Ξενικάκη