Εκδήλωση για το κάπνισμα

Στο Μουσικό σχολείο Τρικάλων στα πλαίσια της εβδομάδας κατά του καπνίσματος την Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2015 και ώρα 12η μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου διοργανώθηκε ενημέρωση ? ομιλία με θέμα τις εξαρτήσεις (κάπνισμα, αλκοόλ, ναρκωτικά) με εισηγητές – ομιλητές την κ. Χριστίνα Καρατζαφέρη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στη ΣΕΦΑΑ με γνωστικό αντικείμενο τη Φυσιολογία της άσκησης και τον κ. Γεώργιο Σακκά, Επίκουρο Καθηγητή στη ΣΕΦΑΑ με γνωστικό αντικείμενο την Κλινική Εργοφυσιολογία, οι οποίοι ενημέρωσαν τους μαθητές του Λυκείου αλλά και της τρίτης τάξης του Γυμνασίου για τις βλαπτικές συνέπειες του καπνίσματος αλλά και των άλλων εξαρτήσεων. Προβλήθηκε σχετικό βίντεο και ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση με τους μαθητές.

Από τη διεύθυνση