Συμμετοχή της κ. Μπαλαμώτη Φανής, φιλολόγου του Σχολείου, σε Ημερίδα για τον Σχολικό Εκφοβισμό

Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2016 στο Κέντρο Ιστορίας και Πολιτισμού «Κλιάφα» η Ημερίδα με θέμα: «Προάγοντας τη συνεργασία και τις υγιείς σχέσεις στη σχολική κοινότητα, με στόχο την πρόληψη και αντιμετώπιση της βίας και των διακρίσεων». Στην Ημερίδα συμμετείχε με εισήγηση η εκπαιδευτικός του σχολείου κ. Μπαλαμώτη Φανή, φιλόλογος και μέλος του παρατηρητηρίου του σχολείου για την πρόληψη και αντιμετώπιση περιστατικών σχολικού εκφοβισμού.

Η περίληψη της εισήγησης:

Η ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες, έχει αποδειχθεί ότι έχει πολλαπλά οφέλη για τον αναγνώστη: εμπλουτίζει το λεξιλόγιό του και τις γνώσεις του, οξύνει την κριτική του ικανότητα, τονώνει τη φαντασία, βελτιώνει τις αισθήσεις αλλά κυρίως καλλιεργεί την ενσυναίσθηση, την ικανότητα δηλαδή να μπαίνεις στη θέση του άλλου, να κατανοείς τα προβλήματα και αισθήματά του. Αυτή ακριβώς η καλλιέργεια της συναισθηματικής νοημοσύνης, αν αρχίσει από μικρή ηλικία, μπορεί να αποβεί πολύ χρήσιμη και στην μείωση και αντιμετώπιση περιστατικών σχολικής βίας και εκφοβισμού.

par_sxol_ekf