Το Μουσικό Σχολείο στο 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο με θέμα “Σχολική βία και εκφοσβισμός”

SYN1Το διάστημα 8-10 Απριλίου 2016 διεξήχθη στο Μουσικό Σχολείο της Θεσσαλονίκης το 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο με θέμα τη Σχολική Βία και Εκφοβισμό. Στο Συνέδριο αναπτύχθηκαν πολλές και ενδιαφέρουσες θεματικές που αφορούσαν σε τρόπους πρόληψης της ενδοσχολικής βίας, την αντιμετώπισή της, το ρόλο των προγραμμάτων αγωγής υγείας / θεατρικής αγωγής / μουσικής ως ανασταλτικούς παράγοντες του φαινομένου, την αντιμετώπιση της ομοφοβικής / πολιτισμικής/ θρησκευτικής ετερότητας, τον γλωσσικό και διαδικτυακό εκφοβισμό, το ρόλο του σχολικού διαμεσολαβητή, τα σχετικά προγράμματα επιμόρφωσης σε γονείς και εκπαιδευτικούς κ.α.  Το Συνέδριο, που διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Π.Ε. και Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας, παρακολούθησε μεγάλος αριθμός  εκπαιδευτικών από όλη την Ελλάδα. Οι Φιλόλογοι του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων Φανή Μπαλαμώτη και Γεωργία Κολοβελώνη, με δική τους πρωτοβουλία, παρακολούθησαν τις εργασίες του Συνεδρίου και αποκόμισαν πολλές και χρήσιμες γνώσεις. Ενδιαφέρον είναι να τονιστεί ότι σε δύο σχετικές ανακοινώσεις που αφορούσαν μελέτη περιστατικών σχολικού εκφοβισμού σε Μουσικά και Γενικά Σχολεία, τα ποσοστά που καταγράφηκαν για τα Μουσικά Σχολεία ήταν κατά πολύ χαμηλότερα από τα αντίστοιχα των Γενικών και αυτό αποδόθηκε στην ενασχόληση των μαθητών με τη Μουσική, η οποία καλλιεργεί ευαισθησίες και την ενσυναίσθηση.