Συμμετοχή του Σχολείου στο 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Το Σάββατο στις 9 Απριλίου 2016, το σχολείο συμμετείχε στο 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας παρουσιάζοντας δύο εργασίες. Η πρώτη έγινε στα πλαίσια του μαθήματος των Γαλλικών της β’ γυμνασίου με τίτλο «Le miracle des saveurs», (Το θαύμα των γεύσεων) και υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Σύρρου Ευαγγελία. Οι μαθητές δημιούργησαν μία ταινία μικρού μήκους με την εφαρμογή Camtasia, η οποία έλαβε μέρος και διακρίθηκε στο διαγωνισμό Γαλλοφωνίας. Την παρουσίαση έκαναν οι μαθητές: Αθάνατος Φώτης, Γκαβοτζήμα Ωραιοζήλη και Μάγκου Ναταλία.
Η δεύτερη εργασία έγινε στα πλαίσια του προγράμματος “Προγραμματίζοντας έξυπνες συσκευές” της β’ λυκείου με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ. Σούλα Νικολέττα, την κ. Λύτρα Βασιλική και την κ. Χαρδαλίδου Χρύσα. Την εργασία με τίτλο “Εκπαιδεύοντας το Αrduino να παίζει μουσική από ?την «Pepa» μέχρι ? «Bach»”, παρουσίασε ο μαθητής Γιώτας Γιώργος. Το Arduino είναι μια ηλεκτρονική πλατφόρμα ανοικτού κώδικα και σχεδιασμού, όπου υπάρχει ένα κύκλωμα το οποίο χρησιμοποιεί μικροελεγκτή. Οι μαθητές δημιούργησαν και προγραμμάτισαν ένα κύκλωμα το οποίο χρησιμοποιώντας ένα πιεζοηλεκτρικό ηχείο και δύο κουμπιά, αναπαράγει γνωστές μελωδίες.