Πρόγραμμα Crocus Συντονίστρια εκπαιδευτικός: Γεωργία Κολοβελώνη

Μουσικό Σχολείο Τρικάλων – Πρόγραμμα Crocus   (2019-2020)

Κατά το σχολικό έτος 2019-2020 στο Μουσικό Σχολείο Τρικάλων υλοποιήσαμε για δεύτερη φορά το πρόγραμμα Crocus. Στόχος μας ήταν, με βάση την ευρύτερη στοχοθεσία  του προγράμματος, να γνωρίσουν οι μαθητές το θέμα του Ολοκαυτώματος και τους κινδύνους των διακρίσεων, των προκαταλήψεων και της μισαλλοδοξίας.

Στη μνήμη του 1,5 εκατομμυρίου Εβραιόπουλων και των χιλιάδων άλλων παιδιών που πέθαναν στο Ολοκαύτωμα, φυτέψαμε τους βολβούς σε γλάστρες και περιμένοντας να φυτρώσουν τα λουλούδια προβληματιστήκαμε και συζητήσαμε για ζητήματα όπως η ανεκτικότητα, η αποδοχή της διαφορετικότητας, οι προκαταλήψεις, ο ρατσισμός.

Λόγω της αναστολής λειτουργίας των σχολείων τον Μάρτιο, εξαιτίας της πανδημίας του κορωνοϊού, το πρόγραμμα συνεχίστηκε τους δύο πρώτους μήνες της τρέχουσας χρονιάς (2020-2021) και ολοκληρώθηκε με την ενασχόλησή μας με ασκήσεις δημιουργικής γραφής πάνω στο θέμα.

Γεωργία Κολοβελώνη, Φιλόλογος, M.Ed., MA