Συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κ.Ο.Θ.

ια μια ακόμη φορά, οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Τρικαλων συμμετείχαν με επιτυχία στο νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης «Η Συμφωνία του αποχαιρετισμού: όταν γεννήθηκε η συμφωνική μουσική», που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου 2023.
Οι μαθητές όλων των τάξεων του Γυμνάσιου παρακολούθησαν σε live streaming μετάδοση τη συναυλία και παρουσίαση της περίφημης Συμφωνίας αρ. 45 (“Συμφωνία του αποχαιρετισμού”) του Joseph Haydn.
Στόχος του προγράμματος αποτέλεσε η γνωριμία και επαφή των μαθητών με τη συμφωνική μουσική και τον συνθέτη που έθεσε τις βάσεις για την πορεία της κλασικής μουσικής. Η Συμφωνίας αρ. 45 συγκαταλέγεται στα χαρακτηριστικότερα έργα του Haydn και διαπνέεται από τα ιδεώδη του ανθρωπισμού και της δημοκρατίας, που διακρίνουν τη μουσική της κλασικής περιόδου.

Οι εκπαιδευτικοί
Κουτή Ευαγγελία