Διδασκαλία παρουσία Συμβούλου

Ομήρου Οδύσσεια
Διδασκαλία ραψωδίας π.
“Μνηστηροφονία: Ένα σύγχρονο project”

Την Τρίτη, 16 Απριλίου 2024, στο Μουσικό Σχολείο Τρικάλων, στην αίθουσα του τμήματος α3 γυμνασίου, συναντηθήκαμε η γράφουσα και ο Σύμβουλος Φιλολόγων, κ. Αγοθοκλής Αζέλης. Πάνω στην καλή ώρα του πνεύματος διαπιστώσαμε ότι ο δάσκαλος, όποια θέση και αν καταλάβει στην ιεραρχία της εκπαίδευσης, μόνο μέσα στη σχολική τάξη καταξιώνεται “ἐνώπιος ἐνωπίω” με τους μαθητές του!
Μαθητής και δάσκαλος είναι δύο προσωπικότητες που, από θέσεως, βρίσκονται απέναντι. Ο δάσκαλος είναι εκείνος που θα ρίξει γέφυρες για να συναντηθούν. Αυτές οι “γέφυρες” είναι το μυστικό της επιτυχίας!
Ο συμπλησιασμός θα οδηγήσει στην εμπιστοσύνη και η εμπιστοσύνη στην αποδοχή. Τίποτε δεν μπορούμε να μεταδώσουμε, αν δεν μας εμπιστεύονται, αν δεν μας αποδέχονται._

Μαρία Αγναντή, φιλόλογος