Επίσκεψη Μουσικού Σχολείου Γιαννιτσών

Φωτογραφίες και video.

Κλείνοντας μια σειρά επισκέψεων μουσικών σχολείων για το έτος 2023, την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου υποδεχτήκαμε το Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών με μία πολυμελή παρουσία δύο μουσικών συνόλων, που αποτελούνταν συνολικά από 56 μαθητές και μαθήτριες. Ακούσαμε -ως είθισται αυτές τις γιορτινές μέρες- παραδοσιακά κάλαντα διαφόρων περιοχών της Ελλάδας από το σύνολο παραδοσιακής μουσικής, αλλά και ένα ποτ πουρί δημοφιλών και jazz μουσικών κομματιών (κυρίως από τη δεκαετία του ‘80) από το σύνολο σαξοφώνων, το οποίο «έκλεψε» την παράσταση με την παρουσία του και απέσπασε θερμό και ενθουσιώδες χειροκρότημα από το σχολείο μας. Συγχαρητήρια σε μαθητές και καθηγητές για το άρτιο αποτέλεσμα και το υψηλό επίπεδο των συνόλων.
Ως πρώην μαθητής και απόφοιτος του Μουσικού Σχολείου Γιαννιτσών και νυν καθηγητής του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων, ένιωσα ιδιαίτερη υπερηφάνεια για το παλιό μου σχολείο σε αυτή του την επίσκεψη, καθώς, γνωρίζοντας για το κτιριακό πρόβλημα που αντιμετωπίζει και τη σημαντική έλλειψη αιθουσών, καταφέρνει και κρατάει το επίπεδο ψηλά αποδεικνύοντας πως η θέληση για μάθηση και διδασκαλία ξεπερνάει τις ελλιπείς εγκαταστάσεις.

Παναγιώτης Λαζαρίδης, ΠΕ 79.01, Μουσικός (Καθηγητής κλαρίνου)